Jasnogórska Rodzina Różańcowa JRR

„Różaniec jest Droga kontemplacji oblicza Chrystusa dokonywanej oczami Maryi”
św. Jan Paweł II

Zasadniczy program naszej pracy apostolskiej określa Statut Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Działalność Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej koncentruje się na Jasnej Górze i w terenie.

Jasna Góra jest centrum wspólnoty, miejscem zamieszkania i urzędowania Ojca Dyrektora oraz miejscem spotkań Rady Głównej i październikowych rekolekcji, a także siedzibą Sekretariatu.

 

Posługa apostolska Ojca Dyrektora i Zarządu ma charakter ogólnowspólnotowy. Zadania na tym szczeblu to, przede wszystkim:

- utrzymanie kontaktów z całą wspólnotą i współpraca z adiutorami;

- wypełnianie przywilejów członków - Msze św. za żyjących i zmarłych;

- troska o miejscową wspólnotę - niedzielne Msze św. i spotkania w trzecią niedzielę miesiąca;

- organizowanie dorocznych rekolekcji dla wszystkich członków wspólnoty na początku października.

 

W terenie, w parafiach, Koła Różańcowe pod kierunkiem adiutorów nadają apostolstwu wymiar lokalny. Obejmują modlitwą i dobroczynnością potrzeby środowiska, w którym żyją, stosownie do zapisu w Statucie - Modlitwą i czynną miłością bliźniego, na wzór Jezusa i Jego Matki, Jasnogórska Rodzina Różańcowa niesie pomoc wszystkim potrzebującym w parafii.

Przynależność do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej zobowiązuje nas wszystkich do codziennego odmawiania i rozważania, przynajmniej jednej, wybranej przez siebie tajemnicy Różańca Świętego.

 

Korzystamy z licznych przywilejów: codziennej Mszy św. wieczystej na Jasnej Górze, Mszy św. za zmarłych w listopadzie, błogosławieństwa Ojca Świętego z odpustem zupełnym na godzinę śmierci, modlitw całej wspólnoty i innych.

Postrzeganie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej w świetle postanowień Statutu nie oddaje istoty jej życia wewnętrznego: miłości do Matki Bożej i Pana Jezusa, charyzmatu modlitwy i duchowej jedności. W tym aspekcie, w aspekcie siły duchowej, życie tej wspólnoty jest służbą Kościołowi i udziałem w jego życiu.

 

Jasnogórska Rodzina Różańcowa:

- wspierała modlitwą osobę Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego w jego udrękach i chorobie;

- czuwaniem i modlitwą otaczała Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskich;

- co roku trwa na 40-to Godzinnym Nabożeństwie;

- każdego 13-tego dnia miesiąca w Kaplicy Matki Bożej ofiarowuje modlitwę różańcową w intencji dziewięcioletniej Wielkiej Nowenny Fatimskiej;

- nieustannie pogłębia swoją duchowość, która rodzi się ze słuchania i rozważania Słowa Bożego oraz poznawania i przeżywania teologii Różańca Świętego.

 

Jasnogórska Rodzina Różańcowa jest Wielką Armią Pomocników Maryi. W jej szeregi wpisały się miliony członków , z  tej  liczby  około 1/3  zamieszkuje i rozwija apostolstwo za granicą, na wszystkich kontynentach świata. Jest to zaplecze modlitewne dla Jasnej Góry, naszej Ojczyzny i świata.

 

Wypełniają się słowa wypowiedziane u tronu Królowej Polski 1 października 1978 r. podczas Jasnogórskich Rekolekcji Różańcowych:

Musimy opasać całą Polskę Różańcem! Musimy opasać cały świat Różańcem! Spełnić wszelkie życzenia Matki Najświętszej z Lourdes, Gietrzwałdu, z Fatimy, gdzie podaje Różaniec i wzywa do pokuty.

Różaniec Święty - to jest broń, która zwycięży! To broń, która jest zdolna wszystkich szatanów strącić do piekła.

Stanowimy duchową, nie inną, Armię, wspólnotę wiary, wspólnotę miłości, wspólnotę nadziei ukrytej w Sercu Królowej Polski.

 

Ojciec Święty Jan Paweł II wołał: Nie możemy zaprzepaścić bogactwa łask i darów, które otrzymujemy za przyczyną modlitwy różańcowej, nie możemy roztrwonić dziedzictwa i dorobku przeszłych pokoleń.